آموزش, الکتروموتور

الکتروموتور سه فاز

الکتروموتور موتوژن

الکتروموتور سه فاز چیست؟

الکتروموتور سه فاز نوع دیگری از موتورهای  الکتریکی هستند. این نوع الکتروموتور بر خلاف الکتروموتور تکفاز که تنها از فاز و نول برای کار کردن استفاده میکند، باید برای ایجاد نیروی مکانیکی به برق سه فاز وصل شود . این موتور الکتریکی برای ایجاد نیروی مغناطیسی چرخان مورد نیاز خود، از اختلاف فاز موجود بین سه فاز تغذیه مجزا کمک می گیرد. همانطور که پیش تر در مقاله ( الکتروموتور چیست؟ ) اشاره کردیم، الکتروموتور از دو جزء اصلی روتور و استاتو تشکیل می شود. روتور که بخش دوار می باشد، از یک هسته ی مسی تشکیل شده و سیم پیچ ها روی آن پیچیده می شوند. میدان مغناطیسی دوار، باعث القای الکترومغناطیس در روتور می شود و نهایتا جریان الکتریکی را ایجاد می نماید. پس از ایجاد شدن جریان الکتریکی در الکتروموتور سه فاز ، الکتروموتور در جهت میدان مغناطیسی متعادل به گردش در می آید و نیروی مکانیکی را به وجود می آورد.

با توجه به اینکه الکتروموتور سه فاز، از سه فاز  R، S، T برای کارکردن استفاده می کند. این امر باعث میشود که توان بیشتری نسبت به الکتروموتور تکفاز ایجاد کند. این نوع الکتروموتور ها را از توان های بسیار پایین (۱ اسب) تا توان های بسیار بالا (چند صد اسب) طراحی و تولید می کنند. بیشتر الکتروموتورهای سه فاز، از نوع قفس سنجابی هستند و با برخورداری از ویژگی هایی مثل کاربرد آسان، قیمت مقرون به صرفه، هزینه بهره برداری کم و استحکام خوب و ماندگاری طولانی، در بسیاری از بسیاری از سیستم های مکانیکی و الکترومکانیکی تبدیل به اساس کار شده اند.

اجزاء الکتروموتور سه فاز
اجزا الکتروموتور سه فاز

اجزا اصلی الکتروموتور سه فاز به شرح زیر می باشد:

 • استاتور
 • سیم پیچ
 • رتور

 

استاتور

استاتور بخش ثابت یک دستگاه چرخنده است.  استاتور از چندین قطعه باریک فلزی سبک ساخته شده‌است؛ از آنجایی‌که وظیفه استاتور در  الکتروموتور ، ایجاد میدان مغناطیسی، می‌باشد، آن را از جنس فولاد می‌سازند که علاوه برداشتن قابلیت مغناطیسی، دارای کمترین  تلفات مغناطیسی ناشی از جریان‌های گردابی و پسماند مغناطیسی باشد. در الکتروموتور سه‌فاز، سیم پیچ استاتور مستقیماً به منبع انرژی متصل میشود و با برقراری تغذیه AC  یک میدان مغناطیسی چرخان تولید میکند.

سیم پیچ

سیم‌پیچ‌ها سیم‌هایی هستند که در الکتروموتور قرار می‌گیرند و معمولاً به دور یک  فلز مغناطیسی نرم، پیچیده می‌شوند تا هنگام تأمین انرژی با جریان، قطب های مغناطیسی تشکیل شود. موتورهای الکتریکی دارای دو تنظیمات اصلی قطب میدان آهنربا هستند، قطب برجسته و غیر برجسته. در موتور قطب برجسته، میدان مغناطیسی قطب توسط یک سیم‌پیچ در اطراف قطب زیر سطح آن تولید می‌شود. در موتور قطب غیر برجسته، سیم‌پیچ در شکاف‌های صورت قطب توزیع می‌شود.

رتور

روتور موتور محرک الکتروموتور است. روتور از چندین قطعه مجزای باریک فولادی که میانشان میله هایی از مس یا آلومنیوم تعبیه شده ساخته شده است.

در رایج ترین نوع روتور (روتور قفس سنجابی) این میله ها درانتهای خود به صورت الکتریکی و مکانیکی بوسیله حلقه هایی به هم متصل شده اند.

تقریبا ۹۰ درصد از موتورهای القایی دارای روتور قفس سنجابی می باشند و این به خاطر آن است که این نوع روتور ساختی مستحکم و ساده دارد.

این روتور از هسته ای چند تکه استوانه ای با محوری که شکافهای موازی برای جادادن رساناها درون آن دارد تشکیل شده است.

انواع الکتروموتور سه فاز

با توجه به کاربرد های خاص، الکتروموتور سه فاز در مدل های مختلفی نظیر  الکتروموتور سه فاز DC، الکتروموتور AC، الکتروموتور یونیورسال، موتورهای القایی، الکتروموتور سه فاز پله ایی، موتور های خطی و در توان های مختلفی تولید می شوند.

مزایای الکتروموتور سه فاز

 • قیمت مقرون به صرفه
 • سادگی نصب
 • ماندگاری طولانی
 • طراحی مستحکم
کاربرد الکتروموتور سه فاز

با توجه به ویژگی های الکتروموتور سه فاز این الکتروموترو یکی از انواع پر کاربرد موتورهای الکتریکی در صنعت می باشد مانند :

 • صنایع خودروسازی
 • صنایع غذایی
 • صنایع دارویی
 • صنعت فولاد
 • صنعت کشاورزی
 • معادن
 • صنایع نفت، گاز و پتروشیمی و صنایع دریایی و …
الکتروموتور سه فاز چگونه کار میکند؟

موتورهای سه فاز با اصل القای الکترومغناطیسی کار می کنند که توسط فیزیکدان انگلیسی مایکل فارادی در سال ۱۸۳۰ کشف شد. فارادی متوجه شد وقتی هادی، مانند سیم پیچ یا حلقه سیم در یک میدان مغناطیسی در حال تغییر قرار می گیرد ، نیروی الکتریکی یا EMF القایی که در هادی ایجاد می شود. وی همچنین مشاهده کرد که جریانی که در یک رسانا مانند سیم جریان می یابد ، یک میدان مغناطیسی ایجاد می کند و با تغییر جریان سیم در هر دو اندازه یا جهت ، میدان مغناطیسی تغییر خواهد کرد.

بین فازهای منبع تغذیه اختلافاتی وجود دارد که الکتروموتور سه فاز القایی از این اختلاف جهت ایجاد یک میدان الکترومغناطیسی دوار در درون خود، استفاده می کنند.

ورود به فروشگاه ستام

جهت بازدید از فروشگاه ستام بر روی دکمه زیر کلیک فرمایید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *